Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe SAYMON Sp. z o.o.
Rok założenia 1991

Dezynfekcja wody – Usuwanie wapnia z wody - usuwanie bakterii oraz mikroustrojów z wody – opis właściwego procesu uzdatniania wody


Dezynfekcja wody - Usuwanie wapnia z wody - Lampy UVC Ogólnie dostępna woda w środowisku naturalnym zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia organiczne, jest tym samym nosicielem i środowiskiem rozwoju wirusów i bakterii, z których musi zostać oczyszczona do tego stopnia, aby spożywana lub wykorzystywana nie była przyczyną i źródłem powstawania chorób. Proces pozbawiania wody mikroustrojów, bakterii oraz zapewnienia jej czystości mikrobiologicznej powszechnie nazywany jest dezynfekcją wody.

Dezynfekcji wymaga praktycznie każda woda, począwszy od wody wykorzystywanej w przemyśle spożywczym, browarniczym, mięsnym, owocowo-warzywnym, a skończywszy na wodzie w basenach kąpielowych oraz w obiegach chłodniczych i kotłowych, nie mówiąc już o bezpośrednio konsumowanej wodzie.

Dobrą metodą dezynfekcji wody jest ozonowanie, ale jest to metoda stosunkowo skomplikowana i kosztowna, stąd głównie stosowana do wody w basenach kąpielowych.

W naszym kraju ze względu na stosunkowo niski koszt procesu z reguły przeprowadza się dezynfekcję wody za pomocą chlorowania, jednakże ma to niekiedy katastrofalny wpływ na jej walory smakowo-zapachowe.

Niemniej dezynfekcja wody drogą chlorowania jest metodą skuteczną. Do przygotowania i dawkowania chloru, a w zasadzie jego roztworu w postaci podchlorynu, służą chloratory. Poza precyzyjnymi chloratorami w naszej ofercie posiadamy urządzenia dezynfekujące wodę za pomocą ultrafioletu.

Obecnie jest to jedna z metod godnych uwagi o skuteczności wynoszącej 99%, a zarazem nie zmieniająca walorów smakowych i parametrów fizykochemicznych wody. Sercem urządzenia jest lampa emitująca promieniowanie UVC odpowiedzialne za zwalczanie drobnoustrojów poprzez destrukcję ich DNA. Skuteczność dezynfekcji wody zależy między innymi od lokalnego skażenia mikrobiologicznego, czasu naświetlania, prędkości przepływu wody oraz jej parametrów fizykochemicznych. Usuwanie wapnia z wody, dezynfekcja wody.

© P.H.U. SAYMON Sp. z o.o.